Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Żegnaj NRD (38): Obyczajowość w NRD

W NRD ogólnie i za darmo dostępne były pigułki antykoncepcyjne, bez żadnych problemów i oporów. Nie były to jednak takie środki jak dziś - opinia o nich była taka, że to właśnie od nich NRD-owskie dziewczyny są  grube. Niewykluczone, że to właśnie była ta przyczyna, chociaż piwo i tłuste jedzenie też mogły nie być pozbawione znaczenia.

Tabletki antykoncepcyjne "Ovosiston", NRD

Tabletki antykoncepcyjne "Ovosiston", NRD

Konsekwencją tak powszechnej dostępności środków antykoncepcyjnych był oczywiście bardzo luźny stosunek do seksu. Dla przyjezdnych z zamkniętej i prowincjonalnej Polski było to może nie szokujące ale, powiedzmy, niespodziewane.

Więcej o NRD-owskich pigułkach antykoncepcyjnych TUTAJ.

Klasyczna pornografia oczywiście nie istniała, ale na przykład już 1984 widziałem bloczki do notatek opisane na każdej stronie "Was heute noch zu tun ist..." (Co dziś jeszcze jest do zrobienia...) i ozdobione obok rysunkiem kopulującej pary. W Polsce takie rzeczy przyszły dopiero po paru latach, na przykład masowo sprzedawane znaczki i inne produkty z Sabriną pokazującą cycki to dopiero 1987 i później.

Słyszało się też oczywiście o chorobach wenerycznych - trafiało to niektórych studentów. Gdzieś około 1985 wprowadzono przymusowe badania na AIDS studentów dewizowych. Podobno strach było się takiemu badaniu poddać - w NRD nie znali jeszcze strzykawek jednorazowych, używanych już wtedy powszechnie w Polsce. Kiedy jeden z polskich studentów miał mieć podawane przez pewien czas zastrzyki zapisane przez lekarza w Polsce, przywiózł sobie też jednorazowe strzykawki i igły - opowiadał, że pół przychodni przyszło oglądać taką sensacyjną nowość.

Łatwo dostępny był alkohol. W Polsce obowiązywały wtedy różne ograniczenia w rodzaju kartek na wódkę czy sprzedaży alkoholu od godziny 13. Nawet z zakupem zwykłego piwa był problem - po prostu nie było go w sklepie.

A w NRD - do woli. Niektórzy studenci polscy nie wytrzymywali tego nacisku, niejeden dochodził nawet do regularnego alkoholizmu, bywali i tacy, którzy na skutek rozrabiania po pijanemu musieli wrócić do kraju. Wśród Niemców takie rzeczy zdarzały się rzadziej. Chociaż nawet paru wykładowców na uczelni w trakcie zajęć wychodziło na korytarz strzelić sobie kielicha - czyli 100% alkoholizm. Dziś spotyka się publikacje o straszliwym rozpowszechnieniu alkoholizmu w NRD, ale oni porównują z RFN. Porównanie z Polską daje zupełnie inną perspektywę. W NRD pili raczej piwo niż coś mocniejszego, taka też była struktura cen - bardzo tanie piwo i relatywnie (chociaż nie przesadnie) drogie wino i wódka. Ale oczywiście istniały też oszczędnościowe techniki picia, w rodzaju zapijania kieliszka Weinbrandu kuflem piwa.

Alkohole z NRD

Alkohole z NRD

Papierosy palili tam po prostu strasznie. Były one bardzo tanie i dym czuć było wszędzie. Nigdy nie paliłem, więc nie potrafię powiedzieć nic o ich jakości czy walorach smakowych.

Papierosy z NRD

Papierosy z NRD

Problem narkotyków, przynajmniej u nas, na wiosce praktycznie wtedy nie istniał, to jeden z niewielu plusów zamkniętego kraju z silną służbą bezpieczeństwa. Podobno w większych miastach było gorzej, ale to i tak nic w porównaniu z tym co teraz. Z braku czegoś twardszego podobno używano różnych leków albo ziół, ale "kompot" z maku, jak w Polsce, raczej nie był stosowany.

Podobnie marginalny był problem ruchów neofaszystowskich. Temat faszyzmu był tak wyklęty, że nawet gdy jeden z aspirantów w swojej pracy doktorskiej chciał użyć w zupełnie neutralnym kontekście słowa "Endlösung" (w sensie końcowe rozwiązanie równania) to mu to stanowczo odradzono. Środowiska sympatyzujące z nazizmem były bardzo mocno pilnowane i spenetrowane przez Stasi, skina przez te prawie pięć lat widziałem może ze dwa razy.

W następnym odcinku: Źle się dzieje w państwie NRD-owskim.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: ,

Kategorie:DeDeeRowo

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów