Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Na wystawie widziane: Tatra 603-2

Tydzień temu na Zeilu była kolejna wystawa starych samochodów zwana Oldtimer City i był tam też mój ulubiony stary samochód - Tatra 603. No może nie całkiem w mojej ulubionej wersji 603-1 (z trzema reflektorami z przodu), było to 603-2, ale za to rewelacyjnie odrestaurowane. Sama przyjemność oglądania, docenili ją również jurorzy przyznając pierwszą nagrodę.

Tatra 603-2

Tatra 603-2

Tatra 603 była praktycznie jedynym produkowanym seryjnie samochodem luksusowym w bloku wschodnim, nie będącym kopią konstrukcji zachodniej - jak Czajki. Tatra od zawsze produkowała samochody o bardzo futurystycznym designie, przedwojenne Tatry występowały bez charakteryzacji w ówczesnych filmach S-F. Ta wielka, dzielona tylna szyba, piękne!

Tatra 603-2

Tatra 603-2

Linia Tatry 603 po bliższym przyjrzeniu się zdradza bliskie pokrewieństwo ze Škodami 1000MB i 100. Niestety w tłoku na wystawie nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia z boku. Tatrę 603 produkowano od 1956 do 1975 roku, praktycznie tak samo jak drugi mój ulubiony stary samochód - Citroena DS.

Tatra 603-2

Tatra 603-2

Czesi mieli duże emo na silnik z tyłu, a Tatra 603 miała się czym pochwalić - chłodzone powietrzem V8. Podobno miłośnicy klasycznego Porsche uwielbiają dźwięk jego wentylatora chłodzącego silnik, Tatra ma takich wentylatorów więcej i odpowiednio lepszy dźwięk.

Tatra 603-2

Tatra 603-2

Wyposażenie Tatry było luksusowe, samochód ten był praktycznie nie do kupienia przez osobę prywatną, jeździli nim tylko dygnitarze.

Tatra 603-2

Tatra 603-2

Jeszcze ciekawostka - dobrze dostępne bezpieczniki koło siedzenia kierowcy.

Tatra 603-2

Tatra 603-2

Wiem skąd się wzięło moje zamiłowanie do Tatry 603 - to psychika zryta w wieku dziecinnym zabawką, o taką (pozdrawiam autora strony http://www.antykwaryczne.pl, a stronę bardzo polecam):

Zdalnie (przewodowo) sterowana Tatra 603-1, NRD

Zdalnie (przewodowo) sterowana Tatra 603-1, NRD Źródło: www.antykwaryczne.p

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: , , ,

Kategorie:Na ulicy widziane

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


4 komentarze do “Na wystawie widziane: Tatra 603-2”

 1. hooligan1414 pisze:

  Mała nieścisłość – to nie jest Tatra 603-2, tylko 603-3 – 603-2 posiada m.in. mniejszą szybę i inną, węższą atrapę (do zobaczenia m.in. tu http://www.youtube.com/watch?v=L5MVUe8RCTA . Do tego ostatnie wypusty 603-3 miały tarczowe hamulce z przodu i mocniejszy silnik. Owszem, 603 miała dwie dmuchawy (613 już tylko jedną), co z jednej strony zapewniało dobre chłodzenie, z drugiej zaś przysparzało nieco kłopotów – często trzeba było kontrolować stan i napięcie pasków klinowych. Wynikało to z faktu, ze jeden z tych pasków napędzał także prądnicę – zatem zapalenie się kontrolki ładowania oznaczało, ze coś z paskiem moze być nie tak (choć oczywiście nie musiało). Jeśli pękł drugi pasek w czasie jazdy – tu jedynym praktycznie symptomem były przycierające się tłoki w cylindrach pozbawionych chłodzenia. Generalnie auto piękne. nie jest też prawdą, że nie była tak z zupełności dostepna dla zwykłych śmiertelników – bez problemu w Czechosłowacji mozna ja było kupić w przetargu. Sam znam osobiście kilku takich ludzi – działałem w klubie zabytkowej skody i często jeździłem do Czech na zloty, gdzie bywali i tartowcy. Później zresztą także można było kupić sobie także nową 613 – przeszkodą była zaporowa cena na to duże, nieekonomiczne auto – lepiej juz było kupić sobie coś zachodniego, a zagranicznych aut w Czechosłowacji była masa – także te sprowadzane oficjalnie, jak hillmany minxy, rózne fiaty etc. Poważny minus modelu 603 – była wyraźnie nadsterowna, na sliskiej nawierzchni wręcz niebezpieczna. Zdecydowanie poprawiono to w modelu 613, ale to już zupełnie inne auto; z szerszym rozstawem kół, nowoczesnym zawieszeniem i unikalnej konstrukcji silnika – nie wisi on daleko z tyłu jak w 603, ale dokładnie nad tylną osią – jak to osiągnięto? otóż przekładnia główna z dyferencjałem jest tam częścią ….. silnika. umieszczono ja w jego odlewie. Tak więc mozna było silnik „przesunąć” bardziej do przodu.

 2. cmos pisze:

  @hooligan1414
  Mała nieścisłość – to nie jest Tatra 603-2, tylko 603-3

  Właściciel twierdził że 603-2, tak też było w dokumentach wystawy. Dla mnie najważniejsze, że nie 603-1 (chlip, chlip).

  nie jest też prawdą, że nie była tak z zupełności dostepna dla zwykłych śmiertelników – bez problemu w Czechosłowacji mozna ja było kupić w przetargu.

  Ale to dopiero później, gdy urzędy się ich pozbywały. Nówki nie.

  Później zresztą także można było kupić sobie także nową 613

  Ale 613 to już nie było coś z filmu S-F, to już całkiem zwyczajny samochód.

 3. hooligan1414 pisze:

  całkiem zwyczajny? nie mogę się zgodzić – w histrorii były jeszcze tylko 2 podobne auta (czyli wielocylindrowy silnik chłodzony powietrzem z tyłu w czterodzwiowej limuzynie), czyli Tucker Torpedo (50 sztuk) i Chevrolet Corvair (nie zdobył uznania). poza tym tamte auta miały 6-cyl boksery, a nie widlaki. to tego tatra 613 miała 2 benzynowe ogrzewacze powietrza Eberspracher, 4-tłoczkowe zaciski na przednich kołach i tylne bardzo szerokie drzwi otwierające się dokładnie pod kątem 90o. dwa kumulatory po 6V (bo zapłon elektroniczny był zasilany napięciem 6V) etc, etc. nie było to cąłkiem zwyczajne auto, moze bardziej uładzone – byc moze przyczyną był fakt, że zaprojektowali je Włosi z firmy Vignale – czeski projekt nastepczyni 603 był tez niexle pojechany, ale wygrała opcja włoska

 4. cmos pisze:

  @hooligan1414
  Technicznie to i owszem, ale dla mnie 603 (zwłaszcza 1) można żywcem brać do filmu retro-SF, a 613 nie. W związku z tym wolę 603, na 613 nawet nie spojrzę.

  Nie, no oczywiście hiperbola, jak gdzieś spotkam to zdjęcia i notkę i tak zrobię.

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów