Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Jajako pragmatyk o katastrofie w Smoleńsku

Z raportu nie dowiedziałem się wiele nowego. Bo i co takiego sensacyjnego mogło się tam pojawić? Faktycznie interesujące było nałożenie ścieżki dźwiękowej na symulację lotu, to pozwala dokładniej zrozumieć tempo wydarzeń. Ale to tylko szczegóły, nic naprawdę nowego. Moje nowe przemyślenia dotyczą oczekiwań różnych ludzi co do raportu.

Zewsząd słyszę i czytam zastrzeżenia, że raport jest nie taki jak trzeba, bo nie ma w nim o winie strony rosyjskiej. Spójrzmy więc może na raport z pragmatycznego punktu widzenia.

Jako inżynier przypomnę, że raporty sporządzane po katastrofie nie są robione po to żeby dokopać winnym, tylko po to żeby uniknąć podobnego zdarzenia w przyszłości. Komisja badająca sprawę to nie jest sąd i nie zajmuje się sądzeniem kto personalnie jest winien katastrofie, tylko szuka przyczyn systemowych. Zadaniem odpowiednich władz jest potem usunięcie tych wad systemu.

Raport komisji nieźle wypunktował przyczyny systemowe leżące po stronie polskiej, w sumie nie mówiąc jednak nic, co nie byłoby w jakiśtam sposób znane. Zresztą nie był to pierwszy raz, wnioski z katastrofy samolotu CASA były przecież zbliżone. Teraz trzeba się wreszcie wziąć za czyszczenie tego bagienka.

Sceptycy mówią jednak: "Ale oni wcale nie zbadali tych przyczyn systemowych po swojej stronie!". No dobrze, ale właściwie dlaczego miałoby to nas obchodzić? Jeżeli Rosjanie nie chcą poprawić swojego systemu, to to jest tylko i wyłącznie ich problem. Skąd taka troska o stan rosyjskiego lotnictwa u zagorzałych rusofobów? - bo to przecież głównie oni wysuwają zarzuty co do raportu. Martwmy się raczej żeby u nas coś się poprawiło, bo inaczej znowu będziemy mieli jakąś katastrofę w lotnictwie wojskowym.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy:

Kategorie:Katastrofa Smoleńsk

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów