Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Żegnaj NRD Extra: Trabant 601 Kübel/Tramp

Dziś wrócimy do linii Trabanta. Z tej linii brakuje mi jeszcze zdjęć P70, no ale trudno, na razie notki o nim nie będzie. Za to teraz o Trabancie cabrio.

Trabant 601 Kübel (P601A), NRD

Trabant 601 Kübel (P601A), NRD

Informacji o tym modelu w sieci jest bardzo mało. Znalazłem tylko tyle, że wojskowy model Kübel produkowano od 1967 roku. Podobno przy jego produkcji pracowali głównie uczniowie szkół podstawowych (POS - Polytechnische Oberschule) odbywający zajęcia PA (Produktive Arbeit).

Trabant 601 Kübel (P601A), NRD

Trabant 601 Kübel (P601A), NRD

W roku 1978 uruchomiono produkcję wersji cywilnej Tramp. Nie znalazłem czym się ona różniła od wojskowej. Większość tych samochodów została sprzedana do Grecji.

Egzemplarz na zdjęciach prawdopodobnie jest wojskowy (wnioskuję po logo NVA), ale przemalowany na biało.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: , ,

Kategorie:DeDeeRowo

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2 komentarze do “Żegnaj NRD Extra: Trabant 601 Kübel/Tramp”

 1. cmos pisze:

  @janekr

  Obejrzałem ten program o rekonstruktorach NRD i muszę coś sprostować. Oni tam twierdzą, że Trabant Kübel został skonstruowany specjalnie do patrolowania rejonu muru i prawie wyłącznie tam używany. A to nieprawda, już w następnym roku po wypuszczeniu pierwszych Kübli dla wojska wypuszczono wersję dla leśników. Wersji wojskowej zrobiono 8000, leśniczej 2000 i 900 sztuk wersji cywilnej, ale to dopiero później. Dokładne dane TUTAJ. A wojskowe Küble widywało się też z dala od granicy.
  I jeszcze o Barkasie: Oni cały czas mówią że to silnik od Wartburga, a nie zdają sobie sprawy że on jest z 1940, z DKW F9 (#mamotymnotki). Auch: Barkas w momencie skonstruowania był równorzędny do konstrukcji zachodnich, czego o Nysie i Żuku absolutnie nie można powiedzieć.
  I znalazłem Twoje artykuły w Młodych Technikach. Kalkulatory, gramofony, magnetofony. Nie musiałem czytać, przypomniałem sobie o czym były.

 2. janekr pisze:

  No cóż, pewnie mógłbyś być konsultantem tvn turbo, z drugiej strony potrafią dopaść eksponaty, do których masz rzadko dostęp.

  W sumie oni znajdują naprawdę ciekawe rzeczy, ale nie bardzo potrafią ich ładnie pokazać.

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów