Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Telewizja edukacyjna (13): Quarks & Co

Dawno nie było nic o telewizji edukacyjnej, może by jednak do tematu wrócić. Większość wartościowych programów dla dzieci i młodzieży już omówiłem, ale edukacja jest nie tylko dla dzieci. W niemieckiej telewizji jest też wiele dobrych programów popularnonaukowych dla dorosłych.

Najlepszym z takich programów jest Quarks & Co produkowany przez WDR i prowadzony przez Rangę Yogeshwara

Ranga Yogeshwar

Ranga Yogeshwar Źródło: Wikipedia

Ranga Yogeshwar jest obywatelem Luksemburga a pochodzi z Indii. Studiował i uzyskał w Niemczech dyplom z fizyki doświadczalnej, specjalność "Fizyka doświadczalna cząstek elementarnych i astrofizyka". Jego ojciec był inżynierem, matka historykiem sztuki a dziadek bibliotekarzem. Brat bliźniak Rangi również jest fizykiem. Ranga wkrótce po studiach zaczął robić w popularyzacji współpracując z wydawnictwami, radiem i telewizją. Przez ostatnie ponad 20 lat prowadził i współprowadził wiele programów popularnonaukowych (między innymi Kopfball w poprzedniej mutacji), a od 1993 prowadzi cotygodniowy program według własnego pomysłu - właśnie Quarks & Co.

Prywatnie Ranga ma w swoim domu własne obserwatorium astronomiczne.

Obserwatorium Rangi Yogeshwara

Obserwatorium Rangi Yogeshwara Źródło:

 

Obserwatorium Rangi Yogeshwara

Obserwatorium Rangi Yogeshwara Źródło:

 Ma też swój asteroid (nr 20522), znaczy odkrywca tego asteroidu zaproponował przyjętą przez Międzynarodową Unię Astronomiczną nazwę Yogeshwar.

Quarks & Co można zobaczyć co tydzień na WDR, we wtorki między 21:00 a 21:45, powtórzenie w sobotę o 12:00. Program jest stosunkowo długi - bo aż 45 minut i nie jest przerywany reklamami - to przecież telewizja publiczna. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu tematowi i naświetla go z różnych stron. Sam Yogeshwar często, podobnie jak Erik z pur+, robi za kaskadera poddając się doświadczeniom, ale to Erik ściągnął wiele z koncepcji Rangi, a nie odwrotnie.

Materiały pokazywane przez Rangę są naprawdę rzetelne i poważne, widać że moderator ma pojęcie o tym, o czym mówi. Nie ma tu epatowania tanimi efektami, jak w wielu innych programach, zwłaszcza realizowanych przez telewizje prywatne. Tu jest Nauka, poziom jest wyważony, na tyle wysoki żeby program był wartościowy, ale bez przesady żeby niefachowcy nie odpadli. Szczerze polecam, jeżeli macie czas tylko na jeden program tego typu, to powinien to być właśnie ten.

Yogeshwar otrzymał całą masę nagród za popularyzację nauki, włącznie tytułem doktora honoris causa uniwersytetu w Wuppertalu. TUTAJ link do prywatnej strony Rangi Yogeshwara, a TUTAJ strona samego programu.

Jeszcze ciekawostka: Chyba właśnie od Rangi Yogeshwara zaczęła się w telewizji niemieckiej moda, żeby program popularnonaukowy prowadził ktoś, po kim od razu widać że nie jest Niemcem (patrz na przykład Galileo na ProSieben).

Podobne donosy

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: , ,

Kategorie:Telewizja

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


3 komentarze do “Telewizja edukacyjna (13): Quarks & Co”

 1. oszust1 pisze:

  Czy on czasem nie prowadził serii o żywieniu (z grubsza) dwa tygodnie temu w ARD ok. 19? Usłyszałem tam mój prywatny Wort des Jahres 2010: Analogkäse

  Programów popularno-naukowych dla bardzo starych dzieci jest w niemieckiej TV multum, z reguły bardzo przyzwoitej jakości. Niektóre (Galileo, Clever!) są w Polsce znane, bo kupiono na nie licencję. Śmiesznie to czasem wygląda, bo Galileo ma polskich prowadzących, a wszystkie materiały są niemieckie z lektorem. Wyszło pewnie taniej. Clever! z Wigaldem Boningiem jest niedoścignionym wzorem dla polskiej wersji (która zresztą zniknęła jesienią).

  Skomentuję tutaj cały cykl o NRD, bo mi się nie chce komentować poszczególnych wpisów. Czytałem jednym tchem, jakbym to sam pisał, bo początki studencko-postudenckiej drogi zawodowej i branżę mam zbliżoną. Z dokładnością do blaszaka AT uzyskanego jako wynagrodzenie za dwa miesiące programowania po tamtej stronie i doginania nóżek enerdowskich scalaków do calowych podstawek.
  Aha, miałem skomentować: Rewelacja!

 2. cmos pisze:

  Czy on czasem nie prowadził serii o żywieniu (z grubsza) dwa tygodnie temu w ARD ok. 19?

  Możliwe, nie śledzę wszystkich takich programów, ale o innych napiszę też.

  Usłyszałem tam mój prywatny Wort des Jahres 2010: Analogkäse

  To się nazywa Unwort des Jahres 🙂 Zresztą pochodzi z angielskiego, tam się nazywa to cheese analogue.

  Galileo ma polskich prowadzących, a wszystkie materiały są niemieckie z lektorem.

  A jest też też Galileo Mystery? To by był cały łańcuch pokarmowy, bo oni robią ten program w dużym stopniu z materiałów amerykańskich robiąc tylko niemiecką moderację. Też mam w planie o tym notkę.

 3. oszust1 pisze:

  A jest też też Galileo Mystery?
  Nie wiem dokładnie, z których programów biorą materiał, ale w Polsce idzie to jako jeden program. Ostatnio mam zresztą spore zaległości.

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów