Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Na wystawie widziane: Glas Goggo-Roller

Dziś o skuterze produkcji firmy Hans Glas GmbH, jak zwykle z okresu niemieckiego "cudu gospodarczego".

Glas Goggo Roller

Glas Goggo Roller

 

Glas Goggo Roller

Glas Goggo Roller

 

Firma Hans Glas GmbH powstała w roku 1883 i zajmowała się produkcją maszyn rolniczych. Po WWII zaczęło jej iść źle i jej właściciel postanowił sobie znaleźć inną działkę. Pewnego razu, będąc służbowo we Włoszech zauważył on, że wielką popularnością cieszą się tam skutery Vespa. Niemcy byli wtedy biedni, ale również potrzebowali indywidualnych środków komunikacji - więc w firmie Glasa też skonstruowano coś podobnego. W 1951 uruchomiono produkcję seryjną skutera z silnikiem 123 cm3 firmy ILO-Motorenwerke (też niemieckiej). Pojazd nazwano "Goggo", od ksywki wnuka Hansa Glasa.

Glas Goggo Roller

Glas Goggo Roller

 

Glas Goggo Roller

Glas Goggo Roller

 Trzeba jednak przyznać, że Włosi w designie byli znacznie lepsi od Niemców. Vespa była ładna, a jej kształty są atrakcyjne do dziś. Goggo natomiast jest dziwaczny - ma zbyt "nadmuchany" przedni błotnik. Wynika to z przyjętej koncepcji, żeby ten błotnik był nieruchomy - koło przednie musi mieć miejsce na skręcanie. Wizualnie wyszło średnio (przynajmniej z dzisiejszej perspektywy), ale mimo to Goggo-Roller sprzedawał się bardzo dobrze.

Glas Goggo Roller

Glas Goggo Roller

Wkrótce opracowano wersje z większymi silnikami (ten czerwony na zdjęciach), wózki boczne, trójkołową wersję towarową... Ale już w roku 1956 zaprzestano jego produkcji, po zrobieniu około 60.000 sztuk. Firma całkowicie przerzuciła się na samochody Goggomobil, produkowane od 1955.

Glas Goggo Roller

Glas Goggo Roller

 

 Skuter o podobnej koncepcji (znaczy ze stałym błotnikiem przednim) od 1953 robił też Heinkel (model Tourist), ale on był znacznie lepszym konstruktorem i jego skuter wyglądał dużo ładniej. Też poświęcę mu notkę.

Wyraźne pokrewieństwo formy z  z tym Goggo widać w NRD-owskim skuterze Pitty w roku 1955. Mam trochę mało jego zdjęć, ale też napiszę o nim.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: , ,

Kategorie:Na ulicy widziane

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


4 komentarze do “Na wystawie widziane: Glas Goggo-Roller”

 1. Frida pisze:

  O, nie! Jak się złego „kapcia” wpisze, to komentarz się kasuje 🙁 A ja już nie pamiętam, jak brzmiał. A tak go ładnie skroiłam, jak modny garnitur…

  Chciałam jeno powiedzieć, że ten zielony ma ładny kolor. I że jakbym za friko go dostała, tobym wzięła i zrobiła parę rundek w moim niedużym mieście. Poważanie na dzielni murowane! 😉

  • cmos pisze:

   Czegoś nie rozumiem. Skoro trzeba policzyć captche, to jakim cudem odspamiacz zatrzymał wczoraj 248 spamerskich komentarzy? Mają już obliczanie captchy w generatorach spamu? Mogę podwyższyć stopień trudności – żeby jeden z operandów był podany słowem polskim, ale to zablokuje możliwość wrzucenia jakiegokolwiek komentarza osobom niepolskojęzycznym. A spora część tego spamu próbuje pozycjonować strony polskie – może i tak przejdą?
   Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pozwolenie na komentowanie tylko zarejestrowanym użytkownikom. Zastanowię się.

 2. Frida pisze:

  O! Usunąłeś mój komentarz… ;-(
  Ja się mogę rejestrować.

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów