Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Pomyślmy: Ośmiornica Paul to symbol upadku Zachodu

Jak doniosła prasa (EDIT 2015-02-06: Link już zniknął):

"Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że niemiecka ośmiornica Paul, która wsławiła się, prawidłowo typując zwycięzców piłkarskich mistrzostw świata w RPA, symbolizuje całe zło zachodniego świata"

"(...)Powiedział m.in., że słynny głowonóg to symbol dekadencji i upadku "wrogów" Iranu. Jego zdaniem ośmiornica "szerzy zachodnią propagandę i przesądy". "

Jakby się na to nie patrzeć, to on ma rację. Przynajmniej co do meritum. Domaganie się zrobienia z Paula sałatki, bo coś przypadkiem się sprawdziło, to podstawowe niezrozumienie zależności przyczynowo skutkowych i myślenie magiczne. Dekadencja, upadek i przesądy. Kto by pomyślał, że zgodzę się w czymś akurat z Ahmadineżadem.

Jest jednak różnica w naszych poglądach: on krytykuje z pozycji religijnych - Nie wolno wierzyć w takie rzeczy, bo one nie są od naszego Boga, ja z racjonalnych.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: ,

Kategorie:Pomyślmy

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2 komentarze do “Pomyślmy: Ośmiornica Paul to symbol upadku Zachodu”

  1. lonegunman pisze:

    jezeli uwazasz sie za racjonaliste, to po popperowsku sfalsyfikuj hipoteze, ze Paulla przewidziala prawidlowo wyniki meczy. Poniewaz hipoteza nie podlega falsyfikacji, mozesz jedynie powiedziec „Nie wierze, ze osmiornice znaja sie na pilce noznej”, ale to juz kwestia wiary, a nie rozumu.

  2. cmos pisze:

    Ale ja nie zamierzam rozstrzygać kwestii, czy była to prekognicja, przypadkowa korelacja, czy jeszcze coś innego. Ja odnoszę się do żądań zrobienia z Paula sałatki. Żądania takie świadczą o tym, że niektórzy uważają Paula za przyczynę takich, a nie innych wyników meczy, a to jest ewidentne myślenie magiczne nieuzgadnialne z cywilizacją Zachodu.
    Ewentualnie mogę założyć że chodzi o zabijanie posłańca przynoszącego złe wieści, ale to też nie jest racjonalne.

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów