Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Na wystawie widziane: Messerschmitt Kabinenroller

Dziś znowu o niemieckim mikrosamochodzie, tym razem bardzo kultowym - Messerschmitt Kabinenroller.

Messerschmitt Kabinenroller KR 175

Messerschmitt Kabinenroller KR 175

Podobnie jak w przypadku Heinkla Kabine był to wyrób firmy lotniczej zmuszonej do znalezienia sobie innego źródła utrzymania. Z tym że Heinkel Kabine było to dzieło doświadczonego konstruktora lotniczego od większych samolotów, liczącego każdy gram i dbającego o osiągi, a Messerschmitta Kabinenrollera zaprojektował młody inżynier lotniczy bez specjalnego dorobku - Fritz Fend. Fend pracował w służbach technicznych Luftwaffe a jedyną jego wcześniejszą konstrukcją był Fend Flitzer - prymitywny trójkołowiec wyglądający jak zrobiona ze złomu ropucha. Jeżeli uważacie że Kabinenroller jest dziwaczny to popatrzcie TUTAJ. A tak swoją drogą, to mam wrażenie że ten pojazd był inspiracją dla czeskiego Velorexa, wspomnianego kiedyś w komentarzu przez JankaR.

Fend Flitzer był zaprojektowany jako pojazd dla inwalidów, ale z 250 sprzedanych sztuk większość kupili zdrowi klienci szukający jakiegokolwiek pojazdu na ich kieszeń. Podsunęło to Fendowi myśl, że jest na coś takiego rynek masowy. Z gotową koncepcją nowego pojazdu poszedł do Messerschmitta i tam skonstruował pojazd (waham się czy użyć słowa samochód) znany później jako Messerschmitt Kabinenroller KR 175.

Messerschmitt Kabinenroller KR-175

Messerschmitt Kabinenroller KR-175

Widac że Fend pracował w czasie wojny w jednostce myśliwskiej i poszedł do konstruktora myśliwców - pojazd wyglądał jakby do kawałka kadłuba dwuosobowego myśliwca dodać trzy koła. Pasażerowie siedzieli jeden za drugim, kabina miała typowo lotniczą owiewkę odchylaną do wsiadania na bok, a do sterowania nie służyła kierownica tylko coś w rodzaju wolantu.

Messerschmitt Kabinenroller KR 175

Messerschmitt Kabinenroller KR 175

Dwusuwowy silnik był rozwinięciem konstrukcji zastosowanej we Flitzerze, która pierwotnie służyła jako silnik rozruchowy silników odrzutowych Messerschmitta Me-262. Przyoszczędzono nawet na biegu wstecznym - w końcu w samolocie czegoś takiego nie ma - i parkować tyłem trzeba było na pych.

Messerschmitt Kabinenroller KR-175

Messerschmitt Kabinenroller KR-175

Pojazd sprzedawał się nieźle, chociaż złośliwcy nazywali go "Mensch in Aspik" ("Człowiek w galarecie"). Nawet Elvis Presley kupił sobie takiego. Nawiasem mówiąc Elvis miał też Isettę, i było to wszystko jeszcze przed jego służbą w Niemczech.

Messerschmitt Kabinenroller KR 175

Messerschmitt Kabinenroller KR 175

Pierwszej wersji - KR 175 - wyprodukowano w latach 1953-55 około 15.000 sztuk. Od 1956 do 1964 produkowano poprawioną wersję z trochę mocniejszym silnikiem zwaną KR 200, tej sprzedało się około 40.000 sztuk (dane niepewne, różne źródła podają różne liczby). W międzyczasie - w 1958 opracowano wersję "sportową" - ze znacznie większym silnikiem 494 cm3, biegiem wstecznym i czterema kołami, zwaną Tg 500 (Tg było nieoficjalnie od Tiger, nieoficjalnie bo nazwa ta była zastrzeżona przez Kruppa dla serii ciężarówek). Wersja ta wyciągała prawie 130 km/h co było nie byle czym, bo w tych czasach nawet Porsche model 356 z silnikiem 1300 za prawie trzy razy tyle miało prędkość maksymalną tylko 145 km/h. Ale ponieważ Tiger kosztował prawie dwa razy tyle co zwykły KR 200 i zbliżał się ceną do Garbusa w wersji podstawowej (Tg500 3650 DM w 1958 a Garbus 3790 DM w 1955, nie znalazłem ceny z 1958, prawdopodobnie była nieco wyższa), to schodził bardzo słabo, przez cztery lata produkcji zrobiono ich tylko około 300 sztuk. Z tego powodu pojazd nie dostał homologacji do sportów motorowych - bo wymagano tam serii minimum 400 sztuk. I tak odpadli następni potencjalni klienci.

Messerschmitt Tg 500

Messerschmitt Tg 500

W 1964 roku produkcję zakończono, został tylko kult. Messeschmitt Kabinenroller do dziś często występuje w popkulturze, pamiętamy na przykład jego występ w filmie "Brazil" (Naprawdę go spalili przy kręceniu? Barbarzyńcy). Koncepcję dwumiejscowego samochodu w układzie tandem co pewien czas ktoś próbuje odgrzać, ale nie wróżę temu pomysłowi sukcesu.

Omówiłem już najważniejsze konstrukcje niemieckich mikrosamochodów, więc może czas na podsumowanie. Zauważmy że im bardziej mikrosamochód był podobny do prawdziwego samochodu, tym lepiej się sprzedawał (patrz: Goggomobil). Dziwadła z silnikiem z motocykla może i dały niektórym trochę szybszy dostęp do własnych trzech (a czasem czterech) kółek, ale były jednak ślepą uliczką. Zauważmy też, że spośród okolicznych państw tylko NRD nie wpuściło się w tę uliczkę zaczynając popularną motoryzację od całkiem samochodowego Trabanta P50. Potem było gorzej, ale zaczęli dobrze.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: , , , , , , , , ,

Kategorie:Na ulicy widziane

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


6 komentarzy do “Na wystawie widziane: Messerschmitt Kabinenroller”

 1. janekr pisze:

  Na tvn turbo pokazywali wersję tego samochodu bez biegu wstecznego, a jednak jeżdżącą do tyłu. Otóż można było zmienić kierunek obrotów rozrusznika i uruchomić dwusuwa w odwrotną stronę.
  W czasie manewrów przód-tył trzeba więc było gasić silnik przy każdej zmianie kierunku – nie dziwię się, że niejeden wolał toto wepchnąć ręcznie.
  Ale też można było jechać do tyłu równie szybko, co do przodu…

 2. hooligan1414 pisze:

  @janekr
  dokładnie tak było. Zresztą w tych maszych powszechnie stosowano tzw. dynastarter, czyli połączenie prądnicy z rozrusznikiem w jednym. A ze zmianą obrotow to genialna sprawa – dwusuw równie dobrze może palić w obie strony (pozostaje tylko kwestia przestawienia wyprzedzenia zapłonu w drugą stronę).
  A jeśli chodzi o końcowe wnioski autora bloga – coż, to że najlepiej sprzedawały się mikroauta „samochodopodobne” nie może dziwić – drzwi z boku to po prostu najwygodniejsze, najbardziej funkcjonalne i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeździłem kiedyś isettą – może taka jazda to i przeżycie i frajda, jednak na co dzień musiało być uciążliwe. Zajęcie miejsca z przodu, szczególnie we dwie osoby nastręczało nieco trudności. małe isetty miały przynajmnije płaską podłogę, bo lewarek biegów był z lewej strony obsługiwany lewą ręką, model 600 miał go na środku podłogi. Z drugiej strony nie sposób tych autrk nie kochać, za wygląd, za wspomniną frajdę, za rozczulające smaczki, np. nawiew na przednią szybę przez rurę wyproadzoną z lewej strony. Z drugiej strony, z porównaniu z takim np. polskim smykiemw którym przednie drzwi otwierały się do przodu w dół (zawiasy przy dolnej krawędzi) Isetta była wzorem funkcjonalności. I ta odchylana kierownica – bajka 🙂
  chciałbym przy tym zwrócic uwagę, że z roku na rok wnętrze iSetty było ubogacane, dotyczy to zwłaszcza wewnętrznej strony drzwi – ze sprartańskiego wozidełka wyewoluowała niemal '”prawdziwa” deska rozdzielcza z rozbudowanymi zegarami, jakimś schowkiem, popielniczką etc. A wszystko w drzwiach 🙂

 3. cmos pisze:

  @hooligan1414

  Skoro ktoś powiedział „Smyk” – mam zdjęcia, będzie notka.

 4. dymiacy_piecyk pisze:

  Moja siostra od trzech lat mieszka w Niemczech, bo wyszła za mąż za tamtejszego obywatela. Szwagier kocha motoryzację i jest modelarzem samochodowym. Ma też fioła na punkcie Isetty, o której wie wszystko. Zresztą o innych mikrosamochodach też dużo. W jego kolekcji dominują Isetty, których ma chyba grubo ponad setkę.

  Pokazałem siostrze Twojego bloga, bardzo się ucieszyła. Ostatnio podsunąłem jej linka z notką o Zündapp Janusie, na co stwierdziła, że trzeba było jeszcze wspomnieć o Messerschmicie. Cieszę się, że i taka notka się pojawiła.

 5. janekr pisze:

  http://fronetyczny.wordpress.com/2013/02/17/szczecinski-retrfuturystyczny-dieselpunk/

  Fronesis zachwyca się tym właśnie Messerschmittem i upatruje w tego rodzaju pojazdach alternatywną ścieżkę rozwoju.

  Jako zabawka jest to śliczne, ale przecież toto się zalęgło z biedy i odeszło wraz z nią.

 6. janekr pisze:

  W szwedzkim kryminale, którego akcja toczy się mniej więcej współcześnie, znalazłem taki fragment:

  „słyszy odgłos silnika, odwraca się i widzi, jak niewielki, szary pojazd, perkocząc, staje obok jego wozu. Jest to messerschmitt kabinenroller z początku lat sześćdziesiątych z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu.”

  Twardzi ludzie, ci szwedzcy komisarze policji…

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów