Gdzieś między Polską a Niemcami, a szczególnie w NRD

Żegnaj NRD extra: IWL Pitty

Dziś nawiążę do niedawnej notki o Goggo-Rollerze.

W NRD ludzie też potrzebowali czegoś do jeżdżenia, a że byli znacznie biedniejsi niż w części zachodniej, to popyt na jednoślady był jeszcze większy niż tam. Zaczęto więc myśleć o opracowaniu własnego skutera. Zajęły się tym zakłady VEB Industriewerke Ludwigsfelde (IWL) pod Berlinem.

IWL Pitty

IWL Pitty

Fabryka w Ludwigsfelde powstała w roku 1936 jako spółka córka Mercedesa i zajmowała się produkcją silników lotniczych. Po wojnie maszyny z fabryki wywieziono a hale wysadzono. W roku 1952 zaczęto budować zakład całkiem od nowa, produkował on silniki okrętowe. W roku 1953 rozpoczęto tam prace nad skuterem, wyraźnie inspirując się Goggo-Rollerem.

Skuter Pitty zdradza bardzo wyraźne pokrewieństwo formy z Goggo-Rollerem - ma bardzo podobny do tamtego, "nadmuchany", nieruchomy błotnik przedni. Z tym, że jednak trochę ładniejszy - nie jest to całkiem osobny element, jak w Goggo, tylko tworzy całość z przednią osłoną. W warunkach NRD-owskich była to jednak wada - do produkcji tej części nadwozia potrzebne było sporo blachy nadającej się do głębokiego tłoczenia, a z tym w NRD było bardzo ciężko.

Zdjęcie niestety mam tylko jedno, i to słabe. Zrobiłem je w Fahrzeugmuseum Suhl

IWL Pitty

IWL Pitty

Nawet nazwa "Pitty" powstała w podobny sposób jak Goggo - to też była ksywa dziecka, tutaj dziecka głównego konstruktora.

Skuter "Pitty" produkowano krótko, tylko przez nieco ponad rok, od lutego 1955 do kwietnia 1956. Przez ten czas zrobiono ich około 11.000. Następny model - "Wiesel" - nie miał już tego charakterystycznego błotnika przedniego, tylko wyglądał prawie jak kopia Vespy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotyczy: ,

Kategorie:DeDeeRowo, Na ulicy widziane

Sledz donosy: RSS 2.0

Wasz znak: trackback

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


6 komentarzy do “Żegnaj NRD extra: IWL Pitty”

 1. divak2 pisze:

  Popyt na dwuślady? Wszystkie były krzywe z definicji? 🙂

 2. Emiliana pisze:

  Świetnie wygląda – szkoda.

 3. Frida pisze:

  O, rany – jakie to brzydkie! Wygląda jak ten najbrzydszy pojazd z Jetsonów! A fu!

 4. janekr pisze:

  W ostatnim odcinku „Legendy PRL” w TVN turbo było o skuterach. Pokazywali między innymi skuter z NRD „Troll 1”. Na chodzie!

  O tym chyba nie pisałeś?

  • cmos pisze:

   O tym chyba nie pisałeś?

   W NRD, zwłaszcza wczesnym, zrobili mnóstwo modeli motocykli, skuterów i motorowerów, mam sporo zdjęć, ale tak szczerze mówiąc to nie interesują mnie one jako pojazdy. Mnie interesują przede wszystkim procesy. Skąd się konstrukcja wzięła, dlaczego była inna niż coś innego, dlaczego zrobiła win/fail, jak wpłynęło to na inne konstrukcje. Nie było ani o „Trollu„, ani o wcześniejszych „Wiesel” i „Berlin” i na razie nie ma w planie bo to w interesujących mnie aspektach nuda. Jeżeli notka o którymś z nich miałaby powstać, to raczej o „Berlinie” – bo tych zrobili najwięcej, ale i tak nie mam żadnych osobistych wspomnień z nim związanych, ani konstrukcja nie byla specjalnie oryginalna.

Skomentuj i Ty

Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Podziękowania proszę kierować do spamerów